FOTOINZERTVOLBA LYŽÍFÓRUMANTICARVINGFOTO-VIDEO
www.carv.cz
 
 
  
E-SHOP Osobní odběr SKIcentrum BRNOKurz FUNCARVINGURYCHLOKURZY carvinguTESTcentrum LUSTI

Jak na Krym?

Slovanství.cz

Slovanská kultura.cz

Proč carving není kročná technika

Proč carving není kročná technika

 

Odborníci, kteří v poslední době začali vyjadřovat o carvingu provádějí ve svých teoretických a metodických úvahách stále stejný kotrmelec. Nemějte jim to za zlé – desítky let žili v okovech jen jedné jediné správné a v odborných kruzích uznávané teorie a metodiky. Ze společenských věd víme, jak těžko se zachází z nově nabytou svobodou a přirozenou reakcí je tápání, neujasněnost a myšlenková nesourodost.

Při popisování carvingu se někteří „moderní“ autoři vydají správným směrem (poměr zatížení obou lyží je stejný, atd.), ale nedotáhnou svoje úvahy do konce. Dřív nebo později se u nich objeví známé stereotypy, které nedokáží opustit a být opravdu v teorii carvingu přínosem.

 

 - Pokračují v používání nesmyslně složitého názvosloví, kterému běžný žák dnešní 7. třídy nerozumí ani omylem. Současné názvosloví odpovídá gymnastickému na úrovni 1. výkonnostní třídy – kolik takových gymnastů v republice máme a kolik jich chodí na základní školu? Pro koho vytváříme tak složité názvosloví?

Tím danou činnost, kterou chtěli zjednodušit a zpřístupnit široké lyžařské veřejnosti opět znemožní a mohou o ní opět diskutovat pouze někteří „fundovaní odborníci“. Nedělejme si iluze – tyto články nečtou ani dospělí, ani běžní lyžařští instruktoři, ale ne proto, že by se nechtěli něco nového naučit.

Dnešního lyžaře nezajímá – povýš, poníž, v přesně stanoveném okamžiku zapíchnutí hole do sněhu, vklonění pánve, kompenzační odklon atd… Chce jezdit jednoduše, lehce a hlavně přirozeně.

- Teoretici ze staré školy popisují carving a používají protirotaci ramen – a jsou zase zpátky v kročné technice. V tomto okamžiku slučují prvky závodní lyžařské techniky s technikou, kterou používá běžný lyžař. Neoddělení speciální závodní techniky je pro lyžaře matoucí.

Máme pro Vás radu, jak jejich omyl odhalíte.

Sedněte si na otáčecí barovou židli, mírně pokrčte kolena a rotujte s rameny vpravo a vlevo. Současně pozorujte svoje kolena – věrně a zcela přirozeně následují pohyb ramen. V carvingovém oblouku mohou kolena při rotaci ramen jejich pohyb přirozeně následovat. Inicializace oblouku začíná od ramen (přesněji od pohledu a pohybu hlavy).

Proto carving nemůže být kročná technika .

  - Rotace ramen má v  carvingové jízdě zcela dominantní roli. Prakticky řídí celou jízdu. Lyžař se v kterékoli fázi oblouku (to je další „nestandardnost“) rozhodne k přechodu do dalšího oblouku (a proč by nemohl ?) a tento přechod zahájí přetočením ramen a paží ve směru nového oblouku. Již z barové otáčecí židličky víme, co následuje: za pažemi a rameny se otáčí trup, boky a kolena, a to skutečně v tomto pořadí. Dojde k přehranění a lyžař zahajuje oblouk na opačnou stranu.

Čím větší je příklon ramen ke svahu, tím je větší příklon všech částí lyžařova těla a hlavně kolen. Lyže získávají větší zahranění, lépe drží, lyžař může zvětšit náklon těla – a začne si užívat jízdu. Jsem si dobře vědom toho, že je to přesně naopak než hovoří teorie ze 70. let minulého století. a proto ještě jednou - carving není kročná technika!
                                                                                                                                            
                                                                                                                                             
Cuny

 

     Přidat  k oblíbeným položkám        Poslat  emailem odkaz na tuto stránku