FOTOINZERTVOLBA LYŽÍFÓRUMANTICARVINGFOTO-VIDEO
www.carv.cz
 
 
  
E-SHOP Osobní odběr SKIcentrum BRNOKurz FUNCARVINGURYCHLOKURZY carvinguTESTcentrum LUSTI

ZEM&VEK

Slovanství.cz

Čtení >>    Přidat zprávu do stejných rubrik >>
Technika jízdy
skupina:   středisko:  
komu:      Marine 31.01.2004 
předmět: Re: Klammerschwung 20:51:36 
zpráva: je něco jako jízda na vnitřní lyži s odlehčenou vnější, s těžištěm příliš vzadu, takřka v sedu na patkách bezpatřičného vklonění pánve, či celého trupu do oblouku. Smysl a původ mi uniká ..
Přesnou definici neznám(i když jsem ji nedávno hledal), jedna nedokonalá se nachází v němčině v lexikonu na www.kunstpiste.com
Autor: Dan Odpovědět ve fóru >>
skupina:   středisko:  
komu:      Dan 01.02.2004 
předmět: Re: Re: Klammerschwung 16:38:19 
zpráva: Klammerschwung, jinak nazývaný oblouk sevřený, byla dle mého názoru jen taková frajeřina, která spočívala vjízdě na vnitřní lyží, vnější položena na sněhu( bez vedení), postoj prakticky ve dřepu, což bylo dánomožností bot. Pokud by to boty umožňoväly, carv oblouk jako vyšitý. Do této polohy se lyžař snadno dostanevlivem odtředivých sil a záklonu v konci oblouku- jen někdo se z něj dostane, odtud asi ten Franz Klammer.
Jinak po přečtení části diskuze, mám dojem, že "carving " je nová ideologie.
Je třeba si uvědomitvzájemnou podmíněnost konstrukce lyží a techniky jízdy. Na snowbordech bylo a je boční vykrojení 6-11 m dávnoběžné. Teprve mokrá laminace a cap konstrukce umožnily zmenšení radiusu při dostatečné torzní tuhosti, ale zacenu zkrácení lyží- delší by byly moc široké- tedy vždy něco za něco.
Autor: Franta Opletal Odpovědět ve fóru >>
skupina:   středisko:  
komu:      Dan Marine 01.02.2004 
předmět: Re: Re: Klammerschwung 11:41:11 
zpráva: Klammerschvung je klasickou ukázkou jak se na konkrétním řešení situace špičkového závodníka (většinou pochybě) dá postavit „CVIČITELSKÁ teorie“ o nové TECHNICE zatáčení.

„Klammerschvungem“ - FrancKlammer několikrát na vrcholu své kariéry vyřešil problémy při chybě tak elegantně, že to vypadalo jako účel ane kompenzace chyby špičkového závodníka ve fázi TVOŘIVÉHO UPLATNĚNÍ. Docela si na to pamatuju a nemyslím si,že měl SKUTEČNÉ TĚŽIŠTĚ vzadu a VKLONĚNÍ PÁNVE také určitě odpovídalo odstředivé síle – jinak by skončil vkotrmelcích. Cca 1 rok se na tomhle řešení pokoušelo pár teoretiků postavit obecnou teorii o vývoji lyžování anástupu nové techniky, ale pak „nová technika“ skončila v propadlišti dějin. Zůstal však pojem„klammerschvung“, který v lyžařské technice znamená v podstatě Danem popsané pohyby (s výše uvedeným rozdílem)a v metodice i pedagogice potom situaci, kdy řešení konkrétní krizové situace či jiné účelové řešení úskalítratě závodníkem ve fázi tvořivého uplatnění je obloučkáři=lyžařskými cvičiteli a teoretiky mylně považovánoza obecnou „novou techniku“.
Autor: JáraP Odpovědět ve fóru >>
     Přidat  k oblíbeným položkám        Poslat  emailem odkaz na tuto stránku