FOTOINZERTVOLBA LYŽÍFÓRUMANTICARVINGFOTO-VIDEO
www.carv.cz
 
 
  
E-SHOP Osobní odběr SKIcentrum BRNOKurz FUNCARVINGURYCHLOKURZY carvinguTESTcentrum LUSTI

Jak na Krym?

Slovanství.cz

Slovanská kultura.cz

Nebojte se ani jako začátečník, který by rád carvoval, sáhnout po některé vykrojenější lyži - urychlí vaši výuku. Není totiž jednoduché naučit se řezat oblouk na lyži s velkým radiusem (přes13m) - k tomu je potřeba vyšší rychlost, protože delší oblouk, na který je stavěna, neposkytuje takovou oporu odstředivé síly a nedovolí bezpečný náklon. Platí, že lyže s menším radiusem točí již při menší rychlosti a nepotřebují tak širokou sjezdovku. Také na nich lze carvovat i na prudším svahu. Lyže s větším poloměrem vyžadují vyšší rychlost, potřebují širší svah na vykrojení oblouku. Jedou lépe rovně po plochách.
Pro radikálnější rádius hovoří i setrvalá tendence zmenšování a zkracování. Zjednodušeně - čím vykrojenější a kratší lyži koupíte, tím déle zůstane aktuální.
Nesplete se ani začátečník, který koupí kraťasy s malým rádiusem, např. BIGshorty
 

Základní pravidlo zní: 
Kdo je schopen jít do oblouku radikálně, vystačí s menším vykrojením. Naopak, umírněný jezdec, který pasivně nakrojuje oblouk, potřebuje silné vykrojení. Otec carvingu, Walter Kuchler, doslova tvrdí: Handicapovaní lyžaři a senioři potřebují extrémní carvingové lyže. 
Zažitým omylem je, bohužel, přesný opak.
Délku zvolíte podle své váhy, pánové 140-160cm, dámy 130-145cm, horní hranice se budou držet těžší nebo zdatnější lyžaři, dolní hranice lehčí nebo slabší lyžaři dámy, děti a začátečníci. DÉLKA LYŽÍ PRO CARVING NEZÁVISÍ NA VÝŠCE POSTAVY!
Podložka-deska je většinou integrována na lyži a odpovídá typu a použití lyže. Pokud na lyži není, dokupte si ji, bude vám při carvování chybět! Výškou podložky nemůžete nic pokazit, nemá nepříznivý vliv na stabilitu.
Pokud lyžujete pár dní za sezónu, nebo si nejste jisti, co pořídit, navštivte půjčovnu. Je to výborná příležitost, jak se neukvapit při koupi. Lépe utratit 2.000,- navíc za půjčení, než koupit lyže za 15.000,- a po sezóně je zklamaně za 7.000,- prodávat.
Nejlepší příležitost vyzkoušení mnoha různých typů lyží bývá na testech pořádaných výrobci a obchodníky. Pokud řešíte problémy finanční, nakupujte po sezóně, se štěstím můžete koupit ve výprodeji i za polovic. Není-li čas, nakupujte naopak co nejdříve před začátkem sezóny-loňské modely za snížené ceny.
Můžete taky koupit použité lyže, 1-3 roky staré i s vázáním zhruba za polovinu ceny nových bez vázaní. 
Nevěřte rádiusům uváděným na lyžích!
Při výběru použitých lyží zkontrolujte dostatečnou tloušťku hrany v nejširších místech skluznice. Lyže z půjčoven bývají častěji servisovány a díky přítlaku brousícího stroje ubývá hrana nejrychleji právě tam, kde je lyže nejširší.
Zkontrolujte pohledem od špičky a od patky po jednotlivých hranách, je-li linie průhybu lyže naprosto plynulá, není-li lyže prošlápnutá. Položte lyže vedle sebe na rovnou podložku, měly by mít střed stejně vysoko. Pokud je jedna z nich níže, je unavená. Případně ještě souměrnost paty a špičky - vrtuli na rovné podložce (kvůli brzdám musíte s botou).
Pokud není lyže oservisovaná, měla by být o to levnější a měli byste ji dát hned přebrousit.
Zkontrolujte i funkci vázání.
Pokud na lyži není přiměřená podložka (deska), dokupte si ji a nechejte namontovat rovnou. Ceny se pohybují již od několika set Kč. Funcarver ocení co nejvyšší podložku (celk.výška podrážky nad sněhem aspoň 6,5cm).
Pozor, podložíte-li vázání vysokou podložkou, krátké brzdy nedosáhnou na sníh! Brzdy můžeme prodloužit pomocí zakoupených nástavců.
Nové lyže jsou ale tvrdší, lépe vedou a drží na ledě, mají širší hrany, déle vydrží. Kupujeme-li napřed samotné lyže, zjistíme si, jestli na ně pasují běžná vázání. Některé lyže jsou i s deskou předvrtány pouze na určitý typ, např.na lyže Atomic pasuje jenom vázání Atomic a Ess. V tom případě je dobré mít zajištěno pasující vázání za rozumnou cenu předem.

Informace o nákupu v nákup lyží
 

  Verze pro tisk  

     Přidat  k oblíbeným položkám        Poslat  emailem odkaz na tuto stránku