VÝBĚR IN-LINE BRUSLÍ


1. VELIKOST KOLEČEK

Chceš-li si koupit brusle a nevíš podle čeho vybírat, můžeš začít s velikostí koleček. Ať si koupíš jakékoli, vždy bude mít největší vliv na tvoji jízdu právě velikost koleček.

Kolečka pro In-Line začínají asi na 50mm, což jsou brusle Agresiv pro Freestyle do Skateparku. Pro jízdu po běžných cestách nejsou vhodné.

My se budeme věnovat bruslím určeným na běžné zpevněné cesty a plochy.
První takovou kategorií jsou Freeskate brusle určené na hladké povrchy s kolečky 70-84mm. Používají se na slalom, skoky i některé triky. Mají pevnou skeletovou botu a zkrácený podvozek, který točí i velmi krátké oblouky, proto mají blízko ke carvingu, hlavně ke snowbladům. Poskytují pevné sevření nohy podobně jako lyžařská bota.

Nejrozšířenější jsou brusle z kategorie Fitness, která začíná s kolečky 76mm.
Tady platí: Čím jsou brusle kvalitnější, tím většími kolečky jsou osazeny.
Dříve platily za standard kolečka 78- 80mm, dnes mají lepší brusle běžně 84mm, ty nejlepší 90mm. Začínají se prodávat i Fitness brusle s prodlouženými, závodními podvozky s kolečky 100mm. Těm už neodolá na silnici, či ve městě téměř žádná nerovnost, ale začátečník by na nich točil i brzdil velmi obtížné. Závodní podvozky také nemají brzdu.
Velká kola oceníme především při jízdě na horších površích - starším asfaltu, chodníku, dlažbě, … Co největší kolečka budou tedy vhodná pro
NORDIC BLADING, což je kondiční nebo turistická jízda s holemi, velmi podobná bruslení na lyžích.

Je třeba si ale uvědomit, že větší kolečka jsou také rychlejší a pro začátečníka nebezpečnější. Dalším problémem může být horší stabilita na tak vysokém podvozku. Děti většinou nezvládnou udržet příliš vysoká kolečka kolmo na zem.

Poslední kategorií je Cross, což jsou brusle do terénu, o průměru, většinou nafukovacích koleček, 15-20mm. Ty mají prostupnost výrazně vyšší a zvládnou i polní a lesní cesty. Tady už jsou hole téměř nezbytné, aby se také podílely na rychlosti a stabilitě pohybu.
 

            2. DÉLKA PODVOZKU (RÁMU)

Dalším kritériem může být délka rámu. To je stejné jako na lyžích. Začátečník ocení krátký Freeskate rám, který mu dovolí zatočit, případně zastavit na malém prostoru. Je vhodný i pro slalom, či carvingový trénink. Freeskate brusle ale většinou nemají brzdu.

Delší rám je zas stabilnější v rychlosti a lepší pro předozadní rovnováhu a překonávání nerovností. Bude lepší pro NORDIC BLADING a turistiku. Některé rámy umožňují svojí délkou a výškou výměnu původních koleček za kola většího průměru.

Brusle do terénu mají nejdelší rámy, ale také nejhůře zatáčejí.

Rám koleček nesmí být z plastu, takový se používá pouze na dětské brusle a pro brusle Agresiv.
 

            3. BOTA

Třetím kritériem výběru může být tvar a kvalita boty.

Freeskate-Slalom brusle mají botičky pevné, skeletové, bohatě polstrované, někdy až blížící se lyžákům. Přenos sil na brusle je nejdokonalejší.

Fitness a Cross boty jsou také vysoké, s rámem, ale ne už tak dokonale pevné, jsou volnější, lehčí, umožňují volnější pohyb bérce.

Dražší boty mají dvě přezky na dotažení ráčnou, levnější jen jednu horní + dole suchý zip. Tím toho, většinou moc nestáhneme.

Některé Cross brusle umožňují použití běžné sportovní obuvi, která se upíná do vázání na brusli jako na snowboardu.

Nejnižší jsou boty závodní, aby umožnily volný pohyb bérce pro co nejdelší odraz.

Některé modely jsou vybaveny také rychlozavazováním.

Padnoucí bota je nejdůležitější ze všeho, proto kupuj brusle těsné, radši menší než větší, dotažení přezek by mělo mít rezervu pro další dotahování po uvolnění boty jízdou. Palec můžeš cítit. Je taky dobré vědět, že každá brusle někde dře, jenom některá míň a jiná víc.

Při prvních jízdách nedotahuj na krev, bota si musí postupně sednout, pak můžeš dotažení zesilovat.
 

            4. TVRDOST KOLEČEK A LOŽISKA

Pro začátečníka nebo na horší povrch jsou lepší pomalejší kolečka měkčí, která lépe přilnou a tlumí otřesy, na kvalitním asfaltu budou rychlejší kolečka tvrdší, která i déle vydrží. Stupnice pro Fitness brusle je 78A – 82A.

Nejlepší ložiska jsou hermeticky utěsněná gumou, aby do nich nemohla voda s prachem. Stupnice přesnosti ložiska je běžně ABEC 5-7-9, kde devítka je nejlepší, nejběžnější je 7ka.
 

            5. CENA = KVALITA

Neplatí to stoprocentně, ale přímá úměra mezi kvalitou a cenou existuje. Nepočítej, že si pojezdíš na bruslích za litr. V hypersportu můžou vypadat dobře, ale při prvním použití zjistíš, že soudruzi v Číně museli udělat někde chybu … A mohou to být i brusle mnohem dražší. Nejjistější je držet se osvědčených značek, ty si ale nechají dobře zaplatit. Vždy se ale najdou i menší firmy, které se chtějí prosadit kvalitou a nízkou cenou. To je třeba firma POWERSLIDE, známá hlavně z hokeje.

Kvalita koleček a ložisek není pro začátečníka zásadní problém. Neocení ji a pokud bude jezdit, kolečka mu vydrží stejně nejvýš jednu sezónu a lze je, stejně jako ložiska, kdykoli bez problémů vyměnit i když reprezentují dohromady kolem poloviny ceny bruslí.

Začátečníkovi se ale rozhodně vyplatí investovat do in-line helmy a kvalitních chráničů, hlavně kolen a zápěstí. Ty využije plně …
 

   VÝSTROJ

helma – In-line, skateboard, …
brýle pasující pod helmu

chrániče –  kolena, lokty, na NORDIC BLADING rukavice
 

   DOPLŇKY
2 klíče na případné dotažení koleček

na turistiku - ledvinka s lahví nebo batoh s vakem na pitný režim
zadní světlo, blikačka - na oděv, či helmu jezdce

přední světlo - prstýnek s LED diodami na prst, či na hůlku

mini zvonek na prst, či na hůlku

 

Než vyrazíte, zkontrolujte dvěma imbusy dotažení šroubů koleček, abyste zabránili jejich uvolnění při jízdě.
 

HOLE na NB prodává

carving-sport.cz


letnilyze.cz
ski-carving.com