LETNÍ LYŽOVÁNÍ
TERÉNNÍ BRUSLENÍ

            VYUŽITÍ
Poslouží nám každý terén běžně sjízdný na horském kole, pokud je dostatečně široký pro bruslení. Terénní bruslení (letní lyžování) můžeme provozovat dokonce i na mokré trati a za mírného deště, kdy na kole bychom díky rychlosti promokli na kost. Jsou to jediné brusle, které za mokra výrazně nepodkluzují a z gumových koleček je možno se normálně odrážet. Ani bláto nestříká tak vysoko jako na kole, ale pouze po lýtka. V takovém počasí se vyplatí návleky na kolo nebo aspoň na běžky, aby nám nepadalo bláto do bot. (Bruslení nelze provozovat po vícedenním nebo celonočním dešti, kdy jsou cesty pokryté souvislou vrstvou měkkého bahna!)
Rychlost bruslí v terénu je srovnatelná s rychlým během, ale méně namáhavá a výrazně zábavnější. Brusle taky nenamáhají tolik klouby, jako běh. Ujedeš taky mnohem víc, než bys uběhl. Bruslař se tak může stát třeba sparingpartnerem trénujícího běžce nebo absolvovat na bruslích cyklistický výlet s dětmi (manželkou). 

VOLBA TRASY
Na letní terénní lyže můžeš volit podobné trasy jako na kolo. Musíš si však uvědomit, že pro bruslení potřebuješ širší stopu než pro kolo, takže úzké pěšinky a cesty, které mají hluboké koleje nebo uprostřed vysokou trávu, či štěrk zdoláš bez problémů pouze zkopce, po rovině s pomocí holí soupaž. Bruslením pouze nouzově v úzké stopě. Taky nepřejedeš neuválcovaný štěrk, takže občas budeš možná muset trochu potrénovat Nordic Walking … Prudší sjezdy jsou pro začátečníka problematické, proto volíme profil a směr trati nejlépe tak aby tam nebyly. Není špatné naplánovat směr okruhu podle větru, aby nám foukalo do kopce do zad a z kopce proti.
Po silnici pojedeš podobnou rychlostí jako na běžných inlajnech, v terénu je rychlost bruslí srovnatelná s rychlým během. Délku trasy lze plánovat přibližně jako na běžkách, tedy, běžně 20-30km. 

TECHNIKA JÍZDY
Předem musíš nafoukat kola na hodnotu na nich uvedenou. Při první jízdě tě asi překvapí větší odpor foukaných kol, na rozdíl od běžných inlajnů. Brzy si ale zvykneš a díky holím bude rychlost dostatečná. Ani vynaložená námaha není nepřiměřeně velká. Mírně trénovaný jedinec se na 15 km ani neunaví. V terénu mají výhodu lehčí váhy, těžším jezdcům se budou kolečka více bořit.
První pokyn, který by měl začátečník slyšet, zní: Udržuj těžiště mezi bruslemi. Tedy, nenakláněj se při skluzu do strany jako na inlajnech, které vyjíždí při náklonu odstředivý oblouk a překlopí tě zpět do směru jízdy. Dlouhé dvoukolové brusle to neumí. Jedou rovně (velký rádius) a při nakonění přes osu brusle následuje pád na stranu, který můžeš zachránit jen zvednutím druhé nohy, hůlkami nebo poskokem do strany. Umístit těžiště nad zatíženou brusli je podobně nemožné jako carving na vnitřní noze na obřačkách. Díky tomu tolerujeme mírné “áčko“, dokonce můžeme příklon bruslí k sobě při bruslení i využívat.
Zatáčet lze pouze odšlapováním.
Celý pohyb je nejvíce podobný bruslení na běžkách, i rychlost a energetický výdej jsou podobné skatingu. 

            BRŽDĚNÍ
TRAILSKATE  jsou vybaveny velmi účinnými a spolehlivými bubnovými, hydraulicky ovládanými brzdami na obou kolech. To je, panečku, pohoda ...
SKIKE  jsou vybaveny mechanickou brzdou zadních kol, ovládanou polohou lýtka. Fungují při záklonu bérců. Pro zabrždění musíme vystrčit zadek (jako na záchodě). Je to trochu nepohodlná pozice a nelze zabrzdit tak rychle jako páčkou. Tento velmi jednoduchý a dostatečně funkční systém někdy, bohužel, brzdí i když nechceme, třeba při často používaném přednožení (přejíždění překážek).
POWERSLIDE
NORDIC TRAINER  má brzdu na náklek, tedy předklon. Navíc pouze na jedné brusli! Opravdu efektní způsob sebevraždy ...

           
PŘEKONÁVÁNÍ PŘEKÁŽEK
Při sjezdu na lesních cestách pozor na příčné meliorační kanálky, kolečka do nich někdy docela sednou. Při přejíždění překážek přednožíme jednu nohu pro zvýšení stability, stejně jako na lyžích. Těžiště přesuneme mírně dozadu, abychom usnadnili najetí předního kola. 

            HOLE
Důležité jsou také správně vyštelované rukavičky na rukojetích, bez kterých bychom si nadělali puchýře. Příjemná je i měkčí rukojeť, na nejlepších holích z korku. Vyzkoušej, zdali ti pasují do poutek tvoje bezprsté rukavice. Hole a rukavice je nejlepší kupovat společně. 

    DÉLKA HOLÍ

            CHRÁNIČE
Nezbytné jsou chrániče kolen. Po krátkém zacvičení se téměř nepadá, ale každý pád by byl pro kolena velké riziko. Lokty doporučujeme také. Chrániče zápěstí s holemi nevyužiješ, lepší chránič je sama rukojeť hole. Vhodné jsou speciální rukavice. 

            RUKAVICE
Chrániče zápěstí neužiješ s holemi. Musíš místo nich vzít cyklorukavice, nebo lépe, speciální rukavice na Nordic Blading, které jsou polstrované v místě držení hole a také lépe chrání ruku proti odření.

 Bruslení v terénu na lyžích - Zimní CROSSKATING   

LETNÍ LYŽE - terénní brusle, hole a ostatní vybavení prodává

carving-sport.cz


letni-lyze.cz
ski-carving.com