www.carv.cz
 
 
 
 


Stěžeň je také poměrně velká investice. Raději si ale připlatíme, abychom nekoupili starý, epoxidový (různé barvy) velkého průměru a váhy. Také duralové stěžně již nelze použít do komínu moderních plachet. Starší stěžně jsou navíc většinou ohnuté.
Do moderních plachet pasují pouze
stěžně carbonové. Takový stěžeň je vždy černý a má vyznačen obsah uhlíku od 15 do 95%. Má menší průměr a je velmi lehký (2-3kg).
Musíme vybrat stěžeň v rozmezí
tvrdosti IMCS, které máme vyznačeno na plachtě. V nouzi můžeme použít i stěžeň tvrdosti menší. Pokud použijeme stěžeň příliš tvrdý, plachta v silnějším nebo poryvovém větru "kope"- netlumí nárazy větru a jízda s ní je obtížná.
Chceme li používat jeden stěžeň na dvě plachty (nedoporučuji), koupíme stěžeň do té menší (měkčí) a do velké použijeme delší nástavec (max.asi 50 cm).
Délku doladíme nástavcem.
Délka stěžně s nástavcem (po střed kladek na patě) musí přesně odpovídat délce uvedené výrobcem na plachtě. Profil plachty upravujeme utažením/povolením v rozmezí dle výrobce, max.5cm. Variabilní nástavec, zvolte odpovídající délky. Příliš dlouhý konec nástavce zasunutý do stěžně stěžeň vyztužuje a stěžeň dole nedosáhne potřebného průhybu. Spodek komínu plachty nebude mít potřebný rádius a spíry pod ráhnem nebudou dobře přeskakovat.
Čím větší
podíl uhlíku stěžeň obsahuje, tím je lehčí a také má lepší flexi. S takovým stěžněm správně natrimovaná plachta otvíráním horní části lépe vyrovnává větrné nárazy (lépe twistuje) a jízda s ní je pohodlnější. Stěžeň s vysokým obsahem uhlíku, je ale křehčí, proto není vhodný pro úplného začátečníka, kterému bude padat oplachtění na plovák. Tomu vyhoví podíl do 50%.
Úplnou novinkou jsou
"Skinny masten" stěžně s redukovaným průměrem RDM (reduced diameter mast). Jde o stěžně asi o 15 mm menšího průměru (v patě) než stěžně standardní. Mají vysoký obsah uhlíku (od 65%) a hmotnost od 1,20 kg!! Tomu odpovídají i vyšší ceny od 300 do 500 Eur. Levnější jsou od tuzemského výrobce Technofiber.
Je třeba si uvědomit, že touto investicí věc nekončí. Budeme muset, ještě pořídit tenčí
nástavec, adaptér na standardní ráhno a pokud máme délku ráhna přesně na plachtu, tak i delší ráhno, neboť při použití tenkého stěžně vyžaduje plachta na ráhně i na stěžni napnout "o díru" víc. Odměnou nám bude lepší manipulace, ovladatelnost a stabilita oplachtění. Plachta bude také lépe tlumit větrné nárazy.


Zvolíme optimální rozmezí délky, abychom pokryli šířku dvou plachet. Viz tabulka. Při koupi použitého kontrolujeme stav a funkci
přední rychloupínací koncovky (nesmí chybět gumová/silikonová vložka), zadní koncovky, vario nástavců a jejich zajištění, nejsou-li trubky prohnuté a stav potahu. Čím tvrdší potah, tím déle vydrží, ale také více puchýřů na rukou. Při možnosti výběru porovnáme hmotnosti ráhen.
Koncovky jsou na trubky upevněny, buď
napevno šrouby - ráhno je tužší, pevnější nebo pomocí zamačkávacích kolíků, aby bylo možno ráhno rozložit při transportu.
Do ráhna by nemělo zatékat a když zateče mělo by to aspoň taky vytéct, ale to zjistíme až na vodě.


     Přidat  k oblíbeným položkám        Poslat  emailem odkaz na tuto stránku       
   Jestli Vám na našem webu něco chybí, napište nám.





SVĚT KARAVANŮ




TOPlist