NordicBlading

LETNÍ LYŽOVÁNÍ

Bruslení na kolečkových  In-line bruslích se speciálními holemi, stejný pohyb jako při bruslení na běžkách.

VÝHODY oproti běžnému in-line bruslení

- lepší stabilita díky opoře a vyvažování holemi
- vyšší rychlost jízdy
- podstatně lepší vyjíždění do kopců
- zapojení rukou a horní poloviny těla
- menší únava nohou

- přímější postavení těla než při bruslení bez holí
- celkově zdravější pohyb
- pěkný estetický dojem
- možnost turistiky, podobně jako na kolech
- při použití speciálních bruslí, možnost jízdy v lehkém terénu (polní, lesní cesty)

    NORDIC BLADING TERÉNNÍ
    NORDIC BLADING SILNIČNÍ

VYBAVENÍ

BRUSLE
Začít můžeš i na svých běžných in-line bruslích. Nové brusle vybírej v kategorii fitness s průměrem koleček od 84mm. Když tě to chytne nebo chceš-li hned něco kvalitního na české cesty, zvol brusle s kolečky 90 mm.
Mnohem širší použití mají
terénní brusle - LETNÍ LYŽE s foukanými gumovými koly.

VÝBĚR IN-LINE BRUSLÍ PRO ZAČÁTEČNÍKY

          
  HOLE
Tradovaným nesmyslem jsou gumové botky bez hrotů, neboli špuntíky navlečené na hrotech. Stejně "dobře" se odrazíte např. z francouzských holí ... Jedině hrot vám poskytne odraz!
Pro začátek postačí i kvalitní běžecké hole, na které koupíme 
asymetrické tvrdokovové bodce. Potřebujeme ale hole delší než je na zimu běžné. Mohou délkově vyhovět i běžecké hole na bruslařskou techniku (skating). V délkách nad 150cm je vysoká kvalita hole podmínkou.
Pro častější a sportovnější použití jsou doporučeny hole karbonové, které lépe odpruží nárazy na tvrdou podložku a mají vyšší tuhost.
Začátečníci někdy používají běžné běžecké hole se zimními košíčky, které ale mají měkké hroty a na silnici vydrží ostré pouze několik km, potom se zakulatí a podkluzují. Často jsou také používány gumové botky na nordic walking, které lze nasadit na běžné trekingové nebo sjezdové koncovky (hříbky) se symetrickým hrotem, ty ale neposkytují dostatečnou oporu k dynamickému odrazu a na silnici i v terénu podkluzují. Nevhodné jsou také teleskopické trekingové nebo nordic walking hole, protože jejich mechanizmus není dimenzován na dynamický odraz od tvrdé podložky a dlouho nevydrží. Také jsou krátké.
DÉLKA HOLÍ

HROTY
Pokud hodláme použít běžné hole běžecké, musíme si obstarat hroty z tvrdokovu a provést výměnu. Nejdříve změříme průměr hole nad košíčkem nebo po jeho sejmutí asi 4cm od konce. K dispozici jsou koncovky o vnitřním průměru kolem 9 mm, lepší sportovní hole tento průměr mají.
Po nahřátí v horké vodě (rychlovarná konvice) sejmeme původní košíčky s ocelovými hroty, protože ty bychom na asfaltu i v terénu brzy zničili a narazíme rovněž nahřáté hroty silniční. Předtím musíme vyzkoušet, jestli budou sedět. Pokud hroty přesně nasedí na konus, někdy je nutné zkrátit hůl. V případě mírně rozdílných průměrů zalepíme koncovky tavným plastovým lepidlem pomocí tavné pistole.

Opotřebované hroty lze znovu nabrousit.

CHRÁNIČE
Chráničů je všude spousta, jenom nesmíte mít na nohou svaly,… o tuku ani nemluvě. Pánové průměrného vzrůstu šáhněte rovnou po XL, dámy L (pokud máš 190/95 nebo víc, budeš si muset přivázat na kolena polštáře …). V Číně jsou všichni malí a hubení.
Samozřejmě je nutné vyzkoušet, aby chrániče seděly a neřezaly. Chrániče loktů mohou při práci holemi někomu vadit. Chrániče zápěstí s holemi nevyužiješ, lepší chránič je sama rukojeť hole.
Chrániče z hypersportů za 200,- jsou vhodné ještě tak pro menší děti, dospělý je většinou ani nezapne. Použitelné sady chráničů začínají okolo 400,-Kč, pohodlné od 600,-..
 

HELMA
Nouzově poslouží i cyklistická, ale nechrání zátylek při pádu vzad. Helma In-line je i pro začátek lepší. Životnost polystyrenových cyklistických helem potažených tenkou fólií je do prvního pádu. Helmy pro In-line mají pevnou plastovou skořepinu, která je bezpečnější a trvanlivější. Lepší typy mají vzadu systém seřízení velikosti.
 

CESTY

Na běžné fitness brusle potřebujeme asfaltovou cestu alespoň průměrné kvality, pro začátek bez větších kopců. Problematická není jízda do kopce, ale udržení rozumné rychlosti při jízdě z kopce. I proto jsou lepší silnice bez aut. Ty zase ale většinou nemají potřebnou šířku. Proto jsou nejlepším řešením terénní brusle a lesní cesty.
Většině bruslí neprospívá jízda za mokra. Do ložisek se dostanou nečistoty a kolečka se točí ztuha. Ložiska zkorodují, je pak nutné je rozebrat a vyčistit nebo rovnou vyměnit. 

TECHNIKA

Technika Nordic Bladingu je stejná jako při skatingu na běžeckých lyžích.
Technika zatáčení při jízdě z kopce je podobná carvingové technice na sjezdových lyžích.
Technika jízdy (anglicky)

BRŽDĚNÍ

je největším úskalím pohybu na in-line bruslích. Nabízíme různé techniky brždění a zpomalování jízdy:
- „carvingové“ oblouky uzavírané co nejvíce ke svahu
- přismýknutí (připlužení) v oblouku silně naklopenou vnější bruslí
- zastavení pomocí oblouku do protisměru s následujícím vyběhnutím mimo trať (do měkkého)
- otočka s rotací 360na místě
- brždění kolečky jedné brusle natažené naplocho za sebou („téčko“)
- imitace pluhu (účinné pouze v nízké rychlosti)
Terénní brusle jsou vybaveny brzdou!

         VÝSTROJ
helma
– In-line, skateboard, …
brýle pasující pod helmu
chrániče
–  kolena, lokty
rukavice -
polstrované v místě držení hole a chrání ruku proti odření

         DOPLŇKY
2 klíče na případné dotažení koleček
na turistiku - ledvinka s lahví nebo batoh s vakem na pitný režim
zadní světlo, blikačka - na oděv, či helmu jezdce
mini zvonek na prst, či na hůlku

 Bruslení v terénu na lyžích - Zimní CROSSKATING   

Terénní brusle - LETNÍ LYŽE prodává

carving-sport.cz


letnilyze.cz
ski-carving.com